Документи про особливу жорстокість та нелюдське поводження з в’язнями в СРСР оприлюднили в архіві СБУ

56d32bf334794bfc159f736713b76669

До дня пам’яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Служби безпеки України підготував і оприлюднив архівні матеріали про добу Великого терору 1937-1938 років. “Терорист, який стане жертвою терору” — Архів СБУ показав матеріали слідства та особисті документи працівників НКВД, що на початках були організаторами і виконавцями операцій «Великого терору», а згодом самі стали його жертвами.

“Великим терором” називають масові арешти та розстріли людей, що відбувалися у 1937-1938 роках в Радянському Союзі. “Розпочата та керована Йосипом Сталіним хвиля репресій охопила не лише «контрреволюційний і антирадянський елемент», але й членів комуністичної партії, апарат безпеки і, звичайно, національні меншини СРСР”, — заступник директора Архіву СБУ історик Володимир Бірчак.

Архів оприлюднює матеріали слідства та особисті документи працівників НКВД, які спочатку були організаторами і виконавцями операцій Великого терору, а згодом стали його жертвами.

Серед колекції документів є накази Наркома внітрішніх справ СРСР, інформаційні повідомлення, особисті документи, листування та фотографії репресованих.

Працівники архіву відібрали документи, що висвітлюють цинізм, жорстокість та нелюдські методи карально-репресивної системи СРСР. «Ми виявили, що особисті речі та одяг осіб, яких розстрілювали, забирали собі працівники НКВД, а згодом здавали їх до комісійних магазинів. Також ми віднайшли довідки про смерть заарештованих у тюремних лікарнях із діагнозами “черепно-мозкова травма” та “кровотеча внутрішніх органів”, що свідчить про жорстокі побиття на допитах», – додає В. Бірчак.

Копії цих документів архів СБУ передасть до Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та для розміщення онлайн в Електронному архіві українського визвольного руху avr.org.ua.

Цього року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Вільний доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії, що має бути однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Ознайомитися та скопіювати архівні матеріали громадяни можуть в Інформаційно-довідковій залі Галузевого державного архіву Служби безпеки України, який працює щодня з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00 і знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон: (044) 255-82-24.

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s